Start Ceremoniał szkolny Symbole szkolne
Symbole szkolne Drukuj Email

  Do najważniejszych symboli szkolnych zaliczamy:

 • Godło szkoły - (logo) jest znakiem rozpoznawczym szkoły. Należy je eksponować podczas uroczystości, na dyplomach, oficjalnych pismach urzędowych szkoły, znaczkach, identyfikatorach.
 • Opis logo Szkoły Podstawowej im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej

  Logo szkoły podstawowej składa się z kompozycji stylizowanej wieży wiertniczej i otwartej księgi. Wieża symbolizuje dokonania Patrona - geologa, górnika Witolda Zglenickiego, zaś księga – naukę


  Zobacz większe...

  Opis logo Gimnazjum im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej

  Logo gimnazjum składa się z kompozycji stylizowanej wieży wiertniczej i lampki oliwnej – „kaganka oświaty”. Wieża symbolizuje dokonania Patrona - geologa, górnika Witolda Zglenickiego, zaś kaganek – oświatę, szkolnictwo.


  Zobacz większe...
 • Sztandar szkoły składa się z prostokątnego płatu tkaniny obszytego złotą frędzlą. Prawa strona jest w barwach narodowych, może umieszczone godło państwowe. Na lewej stronie płata znajdują się barwy szkoły, na tle których znajduje się napis z nazwą i imieniem szkoły. Może się tu również znaleźć godło szkoły oraz wizerunek patrona, dewiza lub herb miasta. Sztandar uczestniczy w najważniejszych uroczystościach szkolnych, poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji oraz w uroczystościach państwowych, regionalnych, lokalnych i kościelnych.

  W przypadku gdy sztandar uczestniczy w uroczystościach pogrzebowych lub ogłoszono żałobę narodową, powinien być ozdobiony czarnym kirem. Sposób udekorowania flagi kirem: wstążka czarnej materii zaczyna się w lewym górnym rogu, a kończy w połowie szerokości dolnej, czerwonej materii flagi. Nie jest określona szerokość kiru. Na sztandarze wstążkę kiru przywiesza się w miejscu jego zamocowania na drzewcu od lewej górnej strony do prawej.

  Opis sztandaru Szkoły Podstawowej im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej

  Sztandar szkoły podstawowej stanowi kwadratowy płat o wymiarach 95x 98cm. Płat sztandaru wykonany jest z jedwabnego adamaszku i obszyty złotymi frędzlami, z wyjątkiem boku przylegającego do drzewca, do którego zamocowane są metalowe uchwyty. Drzewce sztandaru wykonane z drewna składają się z dwóch części skręcanych na gwint i złączonych metalową tuleją. Górny koniec drzewca zwieńcza głowica - orzeł wykonany ze srebrzonego mosiądzu, dolny koniec drzewca posiada metalową stopkę.


  Zobacz większe... Zobacz większe...

  Awers sztandaru jest koloru białego. W centralnej części znajdujje się wyhaftowane logo szkoły- stylizowana wieża wiertnicza na tle „kaganka oświaty”. Nad logo widnieje napis wyszyty złotymi literami - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. WITOLDA ZGLENICKIEGO, pod znakiem widnieje napis W WOLI KIEŁPIŃSKIEJ.

  Rewers sztandaru jest biało-czerwony. W górnej jego części znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej - Orzeł Biały według wzoru urzędowego. Orzeł wykonany jest haftem wypukłym w kolorze srebrnym (szychem) i złotym (korona, dziób i szpony).

  31 maja 2011r. w trakcie obchodów jubileuszu 25-lecia nadania imienia Witolda Zglenickiego Szkole Podstawowej pożegnano dotychczasowy sztandar. Obecnie można go podziwiać w Izbie Patrona.


  Zobacz większe... Zobacz większe...

  31 maja 2011r., społeczności szkolnej, reprezentowanej przez poczet sztandarowy wręczono nowy sztandar, który od tego momentu będzie wzbogacał ceremoniał szkolny.


  Awers sztandaru jest koloru ecru. W centralnej części znajduje się wyhaftowane logo szkoły- stylizowana wieża wiertnicza na tle „otwartej księgi”. Nad logo widnieje napis wyszyty złotymi literami - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. WITOLDA ZGLENICKIEGO, pod znakiem widnieje napis W WOLI KIEŁPIŃSKIEJ.

  Rewers sztandaru jest biało-czerwony. W górnej jego części znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej - Orzeł Biały według wzoru urzędowego. Orzeł wykonany jest haftem wypukłym w kolorze srebrnym (szychem) i złotym (korona, dziób i szpony).


  Opis sztandaru Gimnazjum im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej

  Sztandar gimnazjum stanowi kwadratowy płat o wymiarach 77x77cm. Płat sztandaru wykonany jest z jedwabnego rypsu i obszyty złotymi frędzlami, z wyjątkiem boku przylegającego do drzewca, do którego zamocowane są metalowe uchwyty. Drzewce sztandaru wykonane z drewna. Składa się z dwóch części skręcanych na gwint i złączonych metalową tuleją. Górny koniec drzewca zwieńcza głowica - orzeł wykonany ze srebrzonego mosiądzu, dolny koniec drzewca posiada metalową stopkę. Na górnej części drzewca są nabite pamiątkowe gwoździe w formie metalowych plakietek.


  Zobacz większe... Zobacz większe...

  Awers sztandaru jest koloru niebieskiego. W centralnej części znajduje się wyhaftowany czarno – biały portret patrona szkoły – Witolda Zglenickiego. Nad postacią patrona widnieje napis wyszyty w półkolu złotymi literami - GIMNAZJUM IM. WITOLDA ZGLENICKIEGO, pod postacią widnieje napis - W WOLI KIEŁPIŃSKIEJ.

  Rewers sztandaru jest biało-czerwony. W centralnej części znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej - Orzeł Biały według wzoru urzędowego. Orzeł wykonany jest haftem wypukłym w kolorze srebrnym (szychem) i złotym (korona, dziób i szpony).

  Poczet sztandarowy - sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy (3 osoby) wybrany spośród zaproponowanych przez radę pedagogiczną uczniów. Obok zasadniczego składu został wybrany skład „rezerwowy”. W czasie uroczystości chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie: uczeń: ciemne spodnie, biała koszula, uczennice: białe bluzki i ciemne spódnice.

  Insygnia pocztu sztandarowego to biało-czerwone szarfy przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze, białe rękawiczki. Insygnia pocztu sztandarowego przechowywane są wraz ze sztandarem. Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły.

 • Hymn szkoły

  Szkoła posiada własny hymn. Znajomość słów to jeden z bardzo ważnych obowiązków uczniowskich.


  Biją serca, serca rade.

  Wyruszamy na paradę.

  Dzisiaj święto ludzi wolnych

  zatrzepotał sztandar szkolny.


  Refren:

  Ten sztandar ten sztandar to nasz duma i cześć.

  Wysoko, wysoko będziemy go zawsze nieść.


  Zatrzepotał naprzód rusza.

  Dziwna radość serca wzrusza!

  Jak to pięknie iść tak razem

  sztandar drogę nam pokaże!


  Refren:

  Ten sztandar ten sztandar to nasz duma i cześć.

  Wysoko, wysoko będziemy go zawsze nieść.


  A nasz patron to Zglenicki!

  Z niego przykład bierzmy wszyscy!

  Szyb naftowy na sztandarze

  dał nam patron logo w darze!


  Refren:

  Ten sztandar ten sztandar to nasz duma i cześć.

  Wysoko, wysoko będziemy go zawsze nieść.


  Hymn szkoły wykonywany jest w czasie uroczystości szkolnych, w których uczestniczy sztandar. Podczas wykonywania hymnu szkoły uczniowie zachowują się, jak w czasie wykonywania hymnu państwowego.Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje przyjęcie postawy na „baczność", zachowanie powagi i spokoju oraz zdjęcie nakrycia głowy (mężczyźni).