Start Aktualności Zajrzyj do biblioteki Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa PDF Email
poniedziałek, 14 listopada 2016


Realizacja zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole przebiega wielotorowo:

  • klasy 1-3SP realizują projekty czytelnicze związane z tematem wiodącym "W książkach mieszkają bajki"
  • w klasach 4-6SP tematem przewodnim projektów jest "Świat fantazji"
  • zasięgamy opinii uczniów i rodziców w sprawie zakupu książek (w formie ankiet i głosów w "Skrzynce życzeń czytelniczych");
  • organizujemy prezentacje plakatów promujących poszczególne książki, serie wydawnicze oraz liczne spotkania połączone z czytaniem uczniom przez uczniów;

Z przyjemnością daje się zaobserwować, że biblioteka stała się miejscem częściej odwiedzanym przez uczniów z powodu bogatszej oferty czytelniczej, a niektóre serie wydawnicze są wręcz rozchwytywane przez uczniów. Ponadto uczniowie przyprowadzają do biblioteki swoich kolegów, aby pokazać im i polecić przeczytaną przez siebie książkę. To zjawisko bardzo budujące i potwierdzające trafność doboru książkowych bestsellerów.

Szkolny koordynator - Małgorzata Adamczyk Ziółkowska

2.09 i 8.09.2016r. - Nasze Narodowe Czytanie

Zobacz większe... Zobacz większe...
Zobacz większe... Zobacz większe...

W tym roku również włączyliśmy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, podczas której Polacy razem czytali powieść Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Akcja „Narodowe Czytanie” jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku.

W czytanie na serockim rynku, 2.09 - zaangażowały się uczennice klasy IIb naszego Gimnazjum Zosia Zręda i Daria Miklaszewska wraz z p. Wioletą Niezgodą, nauczycielem języka polskiego.

8.09 „Quo Vadis”. czytali również gimnazjaliści klas III i szóstoklasiści.


21.11.2016r. - spotkanie autorskie z p.Joanną Papuzińską

Zobacz większe... Zobacz większe...
Zobacz większe... Zobacz większe...

21 listopada uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu - spotkaniu autorskim z panią Joanną Papuzińską, właśc. Papuzińską-Beksiak (ur. 3 stycznia 1939 w Warszawie) – prozaikiem poetką, autorką bajek i wierszy dla dzieci, profesor nauk humanistycznych.

14.12. - impreza czytelnicza "W książkach mieszkają bajki..."

Zobacz większe... Zobacz większe...
Zobacz większe... Zobacz większe...

14 grudnia nastąpił finał... zakończyliśmy i podsumowaliśmy działania w ramach projektu czytelniczego W książkach mieszkają bajki' realizowanego w klasach 1-3SP.

15.12. - impreza czytelnicza "Dzień Czytelnika."

Zobacz większe... Zobacz większe...
Zobacz większe... Zobacz większe...

W ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa uczniowie klas 4-6 realizowali projekty:

  • uczniowie klas czwartych „ Czytam nie tylko lektury „ - realizując założenia projektu przygotowali prace o ulubionych książkach spoza kanonu lektur. Zastosowali różne techniki plastyczne i wykorzystali oryginalne pomysły projektując okładki swoich prac. Odwiedzili także Bibliotekę Publiczną w Serocku i uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych.
  • uczniowie klas 5 „Niezwykłe 20 minut”.-uczniowie czytali w obecności rodziców codziennie 20 minut wybrane przez siebie książki, a następnie przygotowywali wystąpienie dotyczące wybranej przez siebie pozycji i prezentowali podczas lekcji języka polskiego, wykonali także reklamy czytanych przez siebie książek. Podsumowaniem tych działań będzie biwak czytelniczy ,podczas którego wezmą udział w rozwiązywaniu wielu zagadek związanych z książkami i spotkają się z bohaterami ulubionych książek.
  • uczniowie klas 6 „Z książką można inaczej”- szóstoklasiści przygotowali prezentacje multimedialne na temat zainteresowań czytelniczych chłopców i dziewcząt, do wybranych książek przygotowali krzyżówki ,konkursy i zabawy mające na celu sięgnięcie do konkretnych pozycji, wystawili także przedstawienie teatralne na podstawie książki pt.”Sąd nad Zenkiem”.

Podsumowanie projektów uczniów wszystkich klas odbyło się 16 grudnia podczas Dnia Czytelnika. Uczniowie mieli okazję zobaczyć efekty pracy swoich rówieśników. Wzięli również aktywny udział w turnieju wiedzy o książkach ,rozpoznawaniu bohaterów książek. Niezwykłą niespodzianką były przygotowane przez uczennice klasy 6a potrawy, które były całkowicie jadalne. Pomysły na nie zostały zaczerpnięte ze znanych utworów.Znalazł się tam eliksir młodości, ciasteczka w kształcie palców, zatrute jabłko ,a nawet piegi pana Kleksa.

Mamy nadzieję, że dzięki udziałowi w projekcie uczniowie będą chętniej zaglądać do szkolnej biblioteki i wypożyczać nie tylko lektury.